Logo

 



Wizytówka:

Liceum Ogólnokształcące
im. Marsz. St. Małachowskiego
w Płocku

ul. Małachowskiego 1
09-400 Płock

Dyrektor Liceum
mgr Katarzyna Góralska

tel. 24 366-66-00
tel. 24 366-36-00
fax 24 366-36-01




Forum Banner


      


Sponsorzy

Rekrutacja
, czyli wszystko co powinieneś wiedzieć jeśli chcesz się tutaj znaleźć!

O szkole
- Małachowianka to najstarsza szkoła w Polsce. Istnieje nieprzerwanie od 1180 roku.

Chór "Minstrel"
powstał w Małachowiance w 1992 roku. Jest to chór mieszany.

Siatkówka, koszykówka, lekkoatletyka,
czyli po prostu sport w Małachowiance.

Małachowiacy w internecie
, czyli linki do stron uczniów i absolwentów.



Małachowiacy na trzecim miejscu w Polsce w debatach historycznych.
środa, 22.06.2016

    Nasza szkoła od stycznia 2016r. brała udział w wielkim ogólnopolskim projekcie IPN "Turniej Debat Historycznych" opartym o regułę debat oksfordzkich. Pisaliśmy już o tym, że drużyna Małachowianki zwyciężyła w turnieju debat w Płocku, a tym samym zakwalifikowała się do finału ogólnopolskiego. W nagrodę jako jedyni w Polsce chłopcy pojechali na ufundowaną przez Oddział Warszawski IPN wycieczkę trzydniową do Lwowa.

    W skład drużyny weszli: Adam Alaszkiewicz (3H), Jakub Gołębiewski (3H), Adam Żółtowski (2E), Adam Mikołajczyk (2H). Chłopcy pracowali bardzo intensywnie pod opieką Beaty Pietrzak – Lisieckiej. Włożyli ogromny wysiłek w przygotowanie do debaty na określone wcześniej tezy. Pamiętać należy, że debaty oksfordzkie mają ściśle określone zasady, których nie można łamać. Każdy z mówców ma określoną rolę i 4 minuty na wypowiedź. Liczy się nie tylko wiedza, ale także przestrzeganie reguł debaty. Do Warszawy pojechaliśmy w środę, 15 czerwca. Organizatorzy przewidzieli na ten dzień zwiedzanie miasta jednym z trzech szlaków: Polskiego Państwa Podziemnego, warszawskich noblistów lub szlak wschodni. Myśmy wybrali ten ostatni, który pokazywał męczeństwo Polaków w zaborze rosyjskim i pod okupacją sowiecką. Zwiedziliśmy Muzeum Katyńskie, Cytadelę, Katedrę Polową itp.
    Cały finał odbywał się w Sejmie RP na ul. Wiejskiej w sali kolumnowej lub w sali Macieja Rataja. W czwartek, 16 czerwca, było losowanie drużyn.  Znaleźliśmy sie w grupie z uczniami z Jasła i Wielunia. Obydwie debaty wygraliśmy dużą przewagą. Z pierwszą drużyną debatowaliśmy nad tezą: "Polska przegrała II wojnę światową" będąc w propozycji, a z drugą drużyną o tym, że "W polskich miesiącach bardziej chodziło o wolność niż o chleb" będąc w opozycji. W ćwierćfinale spotkaliśmy się z drużyną z Torunia, by debatować o tym, że "Popularyzacja historii Polski w kulturze masowej szkodzi prawdzie historycznej". Tą debatę również wygraliśmy jako drużyna propozycji, a tym samym znaleźliśmy się w półfinale.
         W piątek, 17 czerwca, odbyły się rozgrywki półfinałowe i finałowe w obecności marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, prezesa IPN Łukasza Kamińskiego i ministra Jarosława Gowina. Nasza drużyna przegrała niewielką ilością punktów z uczniami z Lublina w debacie na temat: "Rok 1956 to mała Wiosna Ludów".  W związku z tym walczyliśmy o trzecie miejsce, debatując z drużyną z Wielunia na temat: "Rok 1966 to brdziej Millenium niż Tysiąclecie". Debata okazała sie zwycięska (mieliśmy przewagę ponad 80 punktów), więc zdobyliśmy trzecie miejsce w Polsce w Turnieju Oksfordzkich Debat Historycznych IPN. Zarówno minister Gowin, jak Marszałek Karczewski w swych przemówieniach zwracali uwagę na to, że turnieje tego typu mają za zadanie wychować nowe polskie elity, których zabrakło od II wojny światowej. Podkreślali bardzo wysoki poziom wiedzy i umiejętności uczestników turnieju. Chłopcy jak widać dostali medale i bardzo  atrakcyjne nagrody . W trakcie przygotowań mówili, że zgłaszając się do tego projektu nie wiedzieli, że będzie to taka wspaniała przygoda, która wciąga, uczy i mobilizuje. atrakcyjne nagrody . W trakcie przygotowań mówili, że zgłaszając się do tego projektu nie wiedzieli, że będzie to taka wspaniała przygoda, która wciąga, uczy i mobilizuje. W przyszłym roku również podejmiemy wyzwanie.
    Małachowianka znów pokazała najwyższy poziom:)
    Dziękujemy, chłopcy! Jestem z Was bardzo dumna:)
                
        Beata Pietrzak – Lisiecka.