Logo

 



Wizytówka:

Liceum Ogólnokształcące
im. Marsz. St. Małachowskiego
w Płocku

ul. Małachowskiego 1
09-400 Płock

Dyrektor Liceum
mgr Katarzyna Góralska

tel. 24 366-66-00
tel. 24 366-36-00
fax 24 366-36-01




Forum Banner


      


Sponsorzy

Rekrutacja
, czyli wszystko co powinieneś wiedzieć jeśli chcesz się tutaj znaleźć!

O szkole
- Małachowianka to najstarsza szkoła w Polsce. Istnieje nieprzerwanie od 1180 roku.

Chór "Minstrel"
powstał w Małachowiance w 1992 roku. Jest to chór mieszany.

Siatkówka, koszykówka, lekkoatletyka,
czyli po prostu sport w Małachowiance.

Małachowiacy w internecie
, czyli linki do stron uczniów i absolwentów.



MAŁACHOWIACY U PREZYDENTA RP.
poniedziałek, 26.09.2016

Nasza szkoła jako jedna z sześciu w Polsce została zaproszona do Pałacu Prezydenckiego w Warszawie z okazji 40. lecia powstania Komitetu Obrony Robotników. Delegacja mogła liczyć maksymalnie 10 osób Szkołę reprezentowali uczniowie z klas 2E (Kacper Matusiak i Kacper Tyburski) i 2H (Adrianna Lewandowska, Weronika Fabiszewska, Natalia Dąbkowska, Kinga Kot, Wiktoria Wereszyńska, Ewelina Krokowska, Adrian Stępniak) pod opieką nauczyciela historii Beaty Pietrzak – Lisieckiej.

Braliśmy udział w lekcji o powstaniu KOR. Lekcję prowadziła dr Justyna Błażejowska, zajmująca się dziejami opozzycji w PRL. Brali w niej udział ostatni żyjący twórcy KOR -  Minister Obrony Narodowej  Antoni Macierewicz i minister w kancelarii premiera Piotr Naimski. Opowiadali o powstaniu pierwszej w PRL zorganizowanej akcji pomocy między robotnikami a inteligencją. Podkreślali, że ówczesne działania wynikały głównie z poczucia solidarności, walki o prawa człowieka.  Widać było, że słowa świadków historii wywarły ogromne wrażenie na uczestnikach lekcji.

Znacznie mocniejsza w swej wymowie lekcja historii odbyła się w czasie poczęstunku, kiedy obaj ministrowie w bezpośredniej rozmowie opowiadali młodzieży o opozycji w PRL i pytali ją o dzisiejsze problemy. Minister Macierewicz i młodzież byli zgodni co do tego, że powinno się więcej miejsca poświęcać historii nie tylko w szkole, ale także w mediach i codziennym życiu; że wychowanie młodego pokolenia to trzon państwa. "Ten kontakt był bardzo spontaniczny, bezpośredni i szczery. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem" – takie mówili nasi uczniowie. Nie obyło się bez pamiątkowych zdjęć.

Na tym nie koniec wrażeń. Do uczniów przyszedł Prezydent RP Andrzej Duda, żeby z nimi chwilę porozmawiać przed główną uroczystością – spotkaniem z działczami KOR.  Upamiętniliśmy  ten moment.

Po tych niezwykłych przeżyciach braliśmy udział w spotkaniu działaczy KOR z Prezydentam RP. Słowa, które słyszeliśmy na sali, na pewno zapadną w pamięci. Mowa była o solidarności, prawach człowieka, wartościach moralnych, którymi kierowali się  "korowcy". W spotkaniu brali udział działacze KOR, którzy dzisiaj należą do różnych środowisk politycznych.

Zwieńczeniem uroczystości był koncert okolicznościowy w Teatrze Polskim pt. "Ojczyzno ma" w wykonaniu Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Na widowni byli wszyscy, którzy uczestniczyli w obchodach w Pałacu Prezydenckim łacznie z wyżej wymienionymi ministrami. Koncert przypomniał pieśni – symbole nie tylko z okresu PRL. Usłyszeliśmy "Rotę", "Boże coś Polskę", ale także "Mury" Kaczmarskiego, "Janka Wiśniewskiego" itp. Cała uroczystość była bardzo wzruszająca. Młodzież była pod wielkim wrażeniem.

To wielki zaszczyt, że mogliśmy brać udział w tak pięknych uroczystościach. Zapadnie nam to w pamięci na całe życie. Żałujcie, że nie byliście tam z nami....