Logo

 Wizytówka:

Liceum Ogólnokształcące
im. Marsz. St. Małachowskiego
w Płocku

ul. Małachowskiego 1
09-400 Płock

Dyrektor Liceum
mgr Katarzyna Góralska

tel. 24 366-66-00
tel. 24 366-36-00
fax 24 366-36-01
Forum Banner


      


Sponsorzy

Rekrutacja
, czyli wszystko co powinieneś wiedzieć jeśli chcesz się tutaj znaleźć!

O szkole
- Małachowianka to najstarsza szkoła w Polsce. Istnieje nieprzerwanie od 1180 roku.

Chór "Minstrel"
powstał w Małachowiance w 1992 roku. Jest to chór mieszany.

Siatkówka, koszykówka, lekkoatletyka,
czyli po prostu sport w Małachowiance.

Małachowiacy w internecie
, czyli linki do stron uczniów i absolwentów.Spotkanie z żywą historią
poniedziałek, 17.07.2017

    Ledwie skończył się rok szkolny, a kilkanaście uczennic naszej szkoły z klas 2H, 1I, 1H wzięło udział w zdjęciach do filmu "Życie solidarnością pisane". Film realizuje Telewizja Gdańska. Opowiada historię niezwykłej kobiety, Płocczanki - pani Grażyny Przybylskiej - Wendt.

To nie tylko opowieść o wspaniałym lekarzu, ale przede wszystkim o człowieku, który jest wielkim społecznikiem, pedagogiem. Pani Grażyna była bardzo zaangażowaną działaczką opozycji antykomunistycznej w PRL. Tworzyła NSZZ "Solidarność" w Płocku. Jako jedyna kobieta zasiadała w Komisji Krajowej "Solidarności" tuż po jej utworzeniu w roku 1980. Była internowana w czasie stanu wojennego; załozycielka hispicjum płockiego, poetka, naukowiec (dr nauk medycznych dwojga specjalizacji). Jednym słowem: człowiek – legenda. Pani Grażyna wielokrotnie gościła w naszej szkole na spotkaniach z młodzieżą w I dziesięcioleciu tego wieku. Ma świetny kontakt z młodymi ludźmi, którzy z wielką ciekawością słuchają jej opowieści i rozmawiają z nią. To wspaniały przykład tego, jak można żyć zgodnie z zasadami, wartościami, które są ponadczasowe: że warto być uczciwym, prawdomównym, solidarnym. WARTO BYĆ CZŁOWIEKIEM.

Z racji takiej współpracy bohaterka filmu zaproponowała, by kilka scen było nakręconych w naszej szkole, z udziałem naszych uczennic. Dzięki wielkiej życzliwości Pani Dyrektor Góralskiej, stało się to możliwe. Dziewczynki po raz pierwszy widziały, jak wyglądają zdjęcia filmowe: ile pochłaniają czasu, zaangażowania, pracy, ludzi. Charakteryzatorka zmieniła je w uczennice szkoły z 1952 roku: inne fryzury, ubrania, zachowanie. Sceny niby krótkie, ale wszystkiego trzeba było się nauczyć. Tym bardziej, że główne role grali profesjonalni aktorzy.