Logo

 



Wizytówka:

Liceum Ogólnokształcące
im. Marsz. St. Małachowskiego
w Płocku

ul. Małachowskiego 1
09-400 Płock

Dyrektor Liceum
mgr Katarzyna Góralska

tel. 24 366-66-00
tel. 24 366-36-00
fax 24 366-36-01




Forum Banner


      


Sponsorzy

Rekrutacja
, czyli wszystko co powinieneś wiedzieć jeśli chcesz się tutaj znaleźć!

O szkole
- Małachowianka to najstarsza szkoła w Polsce. Istnieje nieprzerwanie od 1180 roku.

Chór "Minstrel"
powstał w Małachowiance w 1992 roku. Jest to chór mieszany.

Siatkówka, koszykówka, lekkoatletyka,
czyli po prostu sport w Małachowiance.

Małachowiacy w internecie
, czyli linki do stron uczniów i absolwentów.



MAŁACHOWIACY ZNÓW NA ZLOCIE PALMIRY
wtorek, 24.10.2017

Tegoroczny Centralny Zlot Młodzieży "Palmiry"2017, w którym Małachowiacy od lat biorą udział, rozpoczął się w Płocku, gdzie 210 lat temu kształtowały się zręby Księstwa Warszawskiego: tworzono polskie sądownictwo, służbę zdrowia, szkolnictwo, administrację. To miejsce, gdzie sformowano  jedną z najbardziej wówczas znanych polskich jednostek wojskowych – 4. pułk piechoty Księstwa Warszawskiego ("Czwartacy"). Jego żołnierze zdobyli aż 18 krzyży Legii Honorowej.

19.10.2017 r. o godz. 12.00 nastąpiło uroczyste otwarcie Zlotu przy płockim Odwachu, gdzie poświęcono urnę z ziemią z Cmentarza Garnizonowego, która została przekazana na zakończenie Zlotu na Cmentarz Mauzoleum w Palmirach. W uroczystości wzięli udział uczniowie kilku płockich szkół. Najbardziej licznie reprezentowana była Małachowianka z naszym szkolnym sztandarem. W uroczystości brał udział także oddział reprezentacyjny L O im. W. Milewicza w Warszawie oraz grupa rekonstrukcyjna "Czwartaków".

W ostatnim dniu zlotu, 21.10. 2017r. , jak co roku nasi uczniowie (klasy 1H, 2H, 1C) wzięli udział w zlocie:  odwiedzili miejsca polskiej historii idąc szlakami Puszczy Kampinowskiej, gdzie w 1939 roku bardzo ofiarnie walczyli z Niemcami polscy żołnierze. Zwiedziliśmy Muzeum w Palmirach, żeby ostatecznie spotkać się z pozostałymi uczestnikami na polanie koło wsi Pociecha, gdzie śpiewaliśmy z orkiestrą ze Starych Babic pieśni patriotyczne, zjedliśmy wojskową grochówkę, bawiliśmy się przy ognisku.
 Organizatorzy przygotowali wstrząsającą rekonstrukcję egzekucji Polaków w Palmirach, dokonanej przez Niemców.

 Potem wzięliśmy udział w spotkaniu przy Krzyżu Powstańczych Oddziałów Specjalnych Armii Krajowej „Jerzyki”.

Stąd kolumna uczestników Zlotu przeszła wieczorem „Palmirską Drogą Śmierci” na cmentarz-mauzoleum w Palmirach, gdzie wzięła udział w Apelu Poległych. Tu nasza delagacja złożyła wiązankę kwiatów. Potem zapaliliśmy znicze na grobach pomordowanych.

Przez cały czas klasa 1H, stosownie do miejsca, śpiewała pieśni legionowe, które przygotowuje na Święto  Niepodległości. Było wesoło, ale także refleksyjnie. Większość naszych uczniów zapewniała, że za rok znów pójdzie na zlot. Do zobaczenia na trasie!