Logo

 Wizytówka:

Liceum Ogólnokształcące
im. Marsz. St. Małachowskiego
w Płocku

ul. Małachowskiego 1
09-400 Płock

Dyrektor Liceum
mgr Katarzyna Góralska

tel. 24 366-66-00
tel. 24 366-36-00
fax 24 366-36-01
Forum Banner


      


Sponsorzy

Rekrutacja
, czyli wszystko co powinieneś wiedzieć jeśli chcesz się tutaj znaleźć!

O szkole
- Małachowianka to najstarsza szkoła w Polsce. Istnieje nieprzerwanie od 1180 roku.

Chór "Minstrel"
powstał w Małachowiance w 1992 roku. Jest to chór mieszany.

Siatkówka, koszykówka, lekkoatletyka,
czyli po prostu sport w Małachowiance.

Małachowiacy w internecie
, czyli linki do stron uczniów i absolwentów.Wymiana polsko-niemiecka 26 listopada – 02 grudnia 2017 r.
piątek, 15.12.2017

My, wybrani uczniowie spośród drugich i trzecich klas Małachowianki wzięliśmy udział w wymianie z miastem partnerskim Płocka – Darmstadt. Wsparci finansowo przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży, naszego sponsora – firmę – AMATECH-AMABUD Elektrotechnika sp. z o.o. oraz przede wszystkim Rodziców byliśmy z rewizytą u naszych przyjaciół w Darmstadt.

Wymiana trwała 7 dni. Podczas niej zwiedziliśmy Frankfurt/M, Darmstadt oraz Heidelberg, gdzie po wjeździe kolejką na Königstuhl widzieliśmy wyłącznie przepięknie padający śnieg. Niektórzy wdrapali się również na Odenwald, co było dla nas niełatwym wyzwaniem.
Poznaliśmy niemiecką kuchnię, edukację oraz kulturę, dzięki czemu mogliśmy porównać, jak różnią się od nas nasi zachodni sąsiedzi. Kuchnia Niemiecka różni się tym, iż jest mniej zróżnicowana i bardziej tłusta od polskiej. Edukacja, według nas, wygląda zupełnie inaczej. Uczniowie mają wiele zajęć rozwijających przede wszystkim manualnie. Są to np. zajęcia z rytmiki, rzeźbienia w glinie/drewnie, zajęcia z gotowania lub lekcje w kuźni. Jeśli chodzi o kulturę to nie różnimy się zbytnio. Oba narody są gościnne i tolerancyjne. Wymiana wniosła w nasze życie wiele. Poznaliśmy niesamowitych ludzi, z którymi będziemy utrzymywać kontakt przez wiele lat. Zobaczyliśmy lekcje w dwóch typach szkół z zagranicy, co spowodowało, że inaczej zaczęliśmy traktować nasz system nauczania. Zobaczyliśmy wiele ciekawych i przepięknych miejsc, które pozostaną w naszej pamięci na długo. Nie możemy zapomnieć również o tym, że dzięki tym 2 tygodniom spędzonym z naszymi niemieckimi przyjaciółmi podszkoliliśmy swój język.
Podsumowując, wymiana ta była dla nas zarówno możliwością poznania innej kultury, jak i tygodniową lekcją języka niemieckiego.