HISTORIA NAJSTARSZEJ ISTNIEJĄCEJ SZKOŁY
W POLSCE



SZKOŁA PRZY KOLEGIACIE ŚW. MICHAŁA

Najstarszy etap dziejów szkoły rozpoczyna umowna data - 1180 rok, która łączy się z działalnością oświatową czynnych przy kolegiacie św. Michała benedyktynów (około 1156-1187), a następnie kanoników regularnych (od około 1190 roku do początków XIII wieku). Pierwszym znanym nauczycielem był Witalis, wymieniony jako "scholastyk św. Michała" w zachowanym dokumencie z 1249 roku. Szkoła Płocka była zapewne typu trivium, uczono w niej po łacinie gramatyki, retoryki i dialektyki. Dawała najniższy stopień wykształcenia.

KOLEGIUM JEZUITÓW (1611-1773)

W 1611 roku biskup Szyszkowski sprowadził z Pułtuska absolwenta retoryki, który podjął nauczanie w dawnej szkole kolegiackiej św. Michała. W 1626 roku jezuici płoccy otworzyli uczelnie z 5 niższymi klasami. Wkrótce uruchomiono 3-letni kurs filozofii oraz 4-letnie studium teologii. Bezpłatność szkoły umożliwiała kształcenie się licznym synom szlachty i mieszczan.

Od połowy XVII wieku zaznacza się systematyczne obniżanie poziomu nauczania. Reforma szkół jezuickich zachodzi powszechnie od 1750 roku. W kolegium płockim wykładana była wówczas arytmetyka i geometria, w 1769 roku otwarto tu również szkołę architektury

SZKOLA PODWYDZIAŁOWA KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ (1773-1793)

Szkoła Płocka została upaństwowiona przez Komisję Edukacji Narodowej po kasacie zakonu jezuitów. W szkole bylo 6 klas, przy czym kurs piątej był dwuletni. Językiem wykładowym stał się język polski. W programie uwzględniono szeroko przedmioty matematyczno-przyrodnicze, zajęcia praktyczne, wychowanie obywatelskie i fizyczne.

Obok nauczycieli ex-jezuitów zaczęli uczyć nauczyciele świeccy.Obraz Szkoły Podwydziałowej przedstawiał się korzystnie - była właściwie administrowana i osiągała doskonałe wyniki nauczania.

GIMNAZJUM POD ZABOREM PRUSKIM (1793-1806)

Po drugim rozbiorze Szkoła Płocka została przemianowana na Gimnazjum Akademickie. Na razie zostawiono polskich nauczycieli, jednak w planach była germanizacja szkoły.

SZKOŁA DEPARTAMENTOWA (1806-1815)

W czasach Księstwa Warszawskiego Szkoła otrzymała nazwę Departamentowej. Początkowo, wobec odpływu młodzieży do wojska i trudnych czasów wojennych, czynne były tylko 3 niższe klasy, od 1809 roku uruchomiono wszystkie sześć. Wykładowców było dziesięciu, uczniów przeszło dwustu.

SZKOłA WOJEWÓDZKA (1815-1837)

W utworzonym na Kongresie Wiedeńskim (1815) Królestwie Polskim przywrócono podział administracyjny, stąd zmiana nazwy szkoły.

Poziom nauczania i wychowania był wysoki, nauczyciele byli bardzo wymagający. Jednym ze sposobów zachęty młodzieży do poważnego traktowania obowiązków uczniowskich była "Księga Sławy", upamiętniająca nazwiska najlepszych uczniów i "Księga Czarna", do której wpisywano nazwiska uczniów ukaranych za wybryki. W 1822 roku wprowadzono obowiązek noszenia mundurów.

GIMNAZJUM GUBERNIALNE (1837-1915)

W związku z nowym podziałem administracyjnym Królestwa Polskiego, Szkoła Płocka rozpoczęła następny etap swego rozwoju jako Gimnazjum Gubernialne, nazywano ją także Gimnazjum Rządowym. W Guberni Płockiej była to jedyna szkoła, posiadająca prawo wydawania świadectw maturalnych.

Program nauczania realizowany był w toku 8-letniej nauki, 3 klasy wyższe były zróżnicowane na typ filologiczny i techniczny. Do wszystkich klas jako przedmiot nauczania wprowadzono język rosyjski. Ograniczaniu polskiego charakteru szkoły towarzyszyło zwalczanie przejawów postępu i wolności.

W 1840 roku władze carskie zniosły odrębność szkolną Królestwa Polskiego, tworząc Okrąg Naukowy Warszawski, podporządkowany Ministerstwu Oświaty w Petersburgu. Po tej reformie gimnazjum stało się szkołą 7-klasową, klasy techniczne zostały zlikwidowane. Od 1845 roku nastąpiły ograniczenia stanowe, na podstawie których w gimnazjum mogli się uczyć tylko synowie szlachty, urzędnikow i bogatych kupców. W 1869 roku wprowadzono do szkół język rosyjski jako wykładowy. W 1872 roku wprowadzono 2 nowe klasy: wstępną i ósmą. Z programu nauczania usunięto przedmioty przyrodnicze, przez 2 lata nie było także języka polskiego.

Młodzież przeciwstawiała się polityce wynaradawiania, organizując tajne kółka patriotyczne i samokształceniowe, aktywnie wzięla udział w powstaniu styczniowym, a następnie w strajku szkolnym w 1905 roku.

GIMNAZJUM POLSKIE

OD 1921 ROKU IM. MARSZAŁKA STANISŁAWA MAŁACHOWSKIEGO (1915-1939)

W 1915 roku, za zgodą niemieckich władz okupacyjnych, uruchomiono 5 klas gimnazjalnych i 1 klasę wstępna. Już wkrótce szkoła rozwinęła się do 8-klasowej, zyskując w Płocku dobrą opinię. Ważnym wydarzeniem w tym okresie dziejów szkoły było jej upaństwowienie i nadanie imienia marszałka Sejmu Czteroletniego, Stanisława Małachowskiego. Młodzież ówczesnej "Małachowianki" brała aktywny udział w pracy licznych kółek zainteresowań: artystycznego, literackiego i gimnastycznego oraz działając w kolach naukowych, np. fizyko-chemicznym, historycznym.

SZKOłA W OKRESIE OKUPACJI HITLEROWSKIEJ (1939-1945)

Zgodnie z politycznym celem okupanta, "Małachowianka" przestała być placówką oświatową, służąc Niemcom początkowo za koszary SS, a następnie pełniąc rolę szpitala wojskowego.Tak bylo do 21 stycznia 1945 roku.

SZKOŁA PO WOJNIE

"Małachowianka" była pierwszą otwartą w Płocku po wojnie średnią szkołą ogólnokształcącą. Zmieniła swój profil na koedukacyjny. W 1945 roku uruchomiony został przy szkole niewielki internat i stołówka. Do 1948 roku Szkoła była czynna jako Gimnazjum i Liceum, później, od września tego roku, działała jako Liceum im. marszałka Stanisława Małachowskiego.


CZY CHCESZ POZNAĆ DZIEJE JEDNEGO Z NAJSTARSZYCH POLSKICH KOMPLEKSÓW SZKOLNYCH?