Logo

 Wizytówka:

Liceum Ogólnokształcące
im. Marsz. St. Małachowskiego
w Płocku

ul. Małachowskiego 1
09-400 Płock

Dyrektor Liceum
mgr Katarzyna Góralska

tel. 24 366-66-00
tel. 24 366-36-00
fax 24 366-36-01
Forum Banner


      


Sponsorzy

Rekrutacja
, czyli wszystko co powinieneś wiedzieć jeśli chcesz się tutaj znaleźć!

O szkole
- Małachowianka to najstarsza szkoła w Polsce. Istnieje nieprzerwanie od 1180 roku.

Chór "Minstrel"
powstał w Małachowiance w 1992 roku. Jest to chór mieszany.

Siatkówka, koszykówka, lekkoatletyka,
czyli po prostu sport w Małachowiance.

Małachowiacy w internecie
, czyli linki do stron uczniów i absolwentów.Dzieje strony internetowej Małachowianki - czyli jak to wyglądało z mojej perspektywy.

Jeżeli mnie pamięć nie myli, pierwsza szkolna strona internetowa powstała w trakcie roku szkolnego 1995/1996 - zaraz po tym, gdy XX-wieczne skrzydło Małachowianki zostało nadbudowane i na III piętrze powstały dwie magiczne pracownie komputerowe. W jednej z nich, dzięki uprzejmości Petrochemii (jeszcze nie Orlenu) pojawiło się coś niezwykłego - Internet. Mimo, że do LANu podłączone były wszystkie komputery, to Internet "był" tylko na czterech komputerach dostępnych dla uczniów (lm1 - lm4) i oczywiście na sercu całej sieci, czyli na serwerze (mala1). Pod takim właśnie adresem była widoczna pierwsza, oficjalna strona Małachowianki: http://mala1.petrochemia.pl. Pierwszą stronę stworzyli uczniowie pod kierunkiem prof. Bogdana Iwańskiego (obecnego z-cy dyrektora, wtedy nauczyciela fizyki i przede wszystkim pasjonata komputerowego - zresztą chyba Mu to jeszcze zostało;) Najbardziej zaangażowanymi w ten projekt byli Rafał Niesłuchowski (Boże, jak ja Mu zazdrościłem własnego logina na mala1;), Marcin Baranowski i Witold Byczuk. Ten pierwszy był autorem "nieśmiertelnego", renderowanego, obracającego się, złotego herbu Małachowianki, którego przestaliśmy używać dopiero w obecnej wersji strony - chwała Mu za to. Strona była, jak na owe czasy całkiem ładna i ciekawa, była gra w Javie, trochę historii, próbowano ją aktualizować ale pomysł upadł.

W pierwszym akapicie mogłem coś zamieszać albo skofabulować, gdyż przy powstawaniu tej strony po prostu mnie nie było (jeżeli ktoś wie, że było inaczej to proszę o kontakt). Po raz pierwszy ze stroną Małachowianki miałem styczność pod koniec roku 1996 (czyli na początku roku szkolnego 1996/1997) - i tak już zostało do dziś;) Wtedy istniało coś takiego, co nazywało się kółkiem informatycznym. Celem tego tworu miało być przed wszystkim tworzenie strony internetowej Małachowianki, ale faktycznie była to możliwość posurfowania po Internecie - afair tpsa nie miała wtedy jeszcze numeru dostępowego, więc była to możliwość jedyna i co najważniejsze bezpłatna. Właśnie na tym kółku dostałem zadanie stworzenia działu o Płocku, które oczywiście skwapliwie wypełniłem - zaznaczam, że nie miałem jeszcze wtedy pojęcia o HTMLu

W tej pierwotnej formie strona przetrwała do początku 1999 roku. Pod koniec 1998 miesięcznik Komputer Świat ogłosił konkurs na najlepszą szkolną stronę internetową. Po tygodniu ciężkiej pracy mojej i Piotrka Cieślika powstała całkiem nowa strona Małachowianki, która została uznana za najlepszą w wewnętrznym konkursie (tak, tak, mieliśmy konkurentów). Wybór okazał się trafny, bo nasza strona wygrała cały konkurs i została uznana za najlepszą szkolną stronę internetową w Polsce! W nagrodę szkoła otrzymała 10.000 PLN na sprzęt komputerowy, a my 6 z informatyki:)

Ten stan rzeczy nie potrwał długo bo na początku roku 2000 Wojewoda Mazowiecki ogłosił konkurs na najlepszą szkolną stronę internetową na Mazowszu. Nagrodą miał być wyjazd na EXPO do Hannoweru. Mimo, że do matury pozostał nie cały miesiąc, strona powstała. Jednak na pierwszym roboczym, okazało się, że wszystkie strony wymagają dalszych prac. My (ja i Piotrek Cieślik) mieliśmy w perspektywie maturę i egzaminy na studia więc "odpuściliśmy" sobie EXPO (szkoda, bo do Niemiec pojechali webmasterzy z III L.O. i Jagiellonki - tylko Małachowianka nie miała swojego przedstawiciela). Mimo to strona powstała i była chyba całkiem ładna. Długo jednak nikt nie umieścił jej pod oficjalnym adresem liceum - był nim nadal http://mala1.petrochemia.pl. W związku z tym na kilka miesięcy umieściliśmy tą nową, biało-czarną stronę pod adresem http://www.malachowianka.prv.pl. Była to jednak strona nieoficjalna.

Na przełomie 2000/2001 Plocman zaczął utrzymywać domeny 3lo.pl i malachowianka.pl. Wtedy "czarno-biała" strona wyemigrowała pod ten drugi adres i stała się oficjalną witryną Małachowianki.

W ten sposób dobrnęliśmy do początku 2001 roku. Pod koniec stycznia w mojej głowie zrodził się pomysł stworzenia strony która byłaby faktycznie po coś, komuś potrzebna, strony na którą każdy uczeń miałby po co wejść i robiłby to częściej niż raz na pół roku, żeby zobaczyć czy serwer jeszcze działa. W ten sposób powstała koncepcja stworzenia Małachowianki On-line, czyli jak najczęściej aktualizowanego serwisu, gdzie każdy mógłby znaleźć informacje z życia szkoły (historia pokazała, że nie tylko). W ciągu 2 tygodni razem z Piotrkiem Cieślikiem stworzyliśmy całkiem nową stronę internetową, która swoim wyglądem bardziej przypominała portal internetowy niż dotychczasową stronę liceum. Warunek był jeden: miała być łatwa w dalszej rozbudowie. Z tym projektem udaliśmy się do prof. Iwańskiego (już wtedy z-cy dyrektora). Po prawie dwugodzinnych negocjacjach udało się nam przekonać profesora, że stworzenia tej strony ma sens i w szkole dzieje się wystarczająco dużo, żeby strona mogła być w miarę często aktualizowana - czas pokazał, że Jego obawy były całkowicie bezpodstawne - w Małachowiance dzieje się aż nadto. W ten sposób otrzymaliśmy zgodę Szkoły na noszenie miana Oficjalnego Serwisu L.O. im. Marsz. St. Małachowskiego.

Małachowianka On-line zadebiutowała 12 lutego 2001 roku pod adresem http://malachowianka.plock.org.pl. W sieci pojawiła się strona, a w szkole plakaty A2 - reklama dźwignią handlu:) Pierwszego dnia cały serwis zanotował 45 odsłon - uznaliśmy to za wielki sukces.

Małachowianka On-line zaczęła się rozwijać - stronę odwiedzało coraz więcej osób, zaczęli pojawiać się uczniowie Małachowianki chętni do współtworzenia serwisu, ludzie przychodzili i odchodzili. Na początku roku szkolnego 2001/2002 udało się nam zorganizować konkurs historyczny "Płock - z tradycją w nowe tysiąclecie". Patronat honorowy objęli m.in. Wicewojewoda Mazowiecki i Towarzystwo Naukowe Płockie. Ważnym momentem w historii serwisu był przełom roku 2001/2002 gdy współtworzyć serwis zaczął Krzysiek Piątek. Nieco później do Redakcji dołączyli: Kuba Sadowski i Tomek "Yazol" Rudzki. Do dziś stanowią oni podporę Małachowianki On-line. W tym czasie Szkoła zakupiła aparat cyfrowy, dzięki któremu w serwisie zaczęło pojawiać się mnóstwo zdjęć. W marcu uruchomiliśmy Bazę Danych Absolwentów Małachowianki - dzięki niej każdy absolwent naszej szkoły może odświeżyć kontakty ze starymi przyjaciółmi. W kwietniu po raz pierwszy zaprezentowaliśmy obecne logo Małachowianki On-line (ten śmieszny kolorowy wachlarz na górze strony:). 5. maja uruchomiliśmy Forum - nie sądziliśmy, że spotka ono się z tak wielkim zainteresowaniem - dziś jest najchętniej i najczęściej odwiedzaną częścią serwisu. Pod koniec maja 2002 strona Małachowianki zajęła III miejsce w konkursie Wojwody Mazowieckiego na najlepszą stronę szkolą Mazowsza. Tylko III bo były "dziwne" kryteria oceniania;) W między czasie pojawił się on-line'owy banner:)

Od lutego 2001 roku Małachowianka miała dwie oficjalne strony internetowe - czarno-białą, "historyczną" pod adresem http://www.malachowianka.pl i Małachowiankę On-line. Sytuacja uległa diametralnej zmianie 31 sierpnia 2002 roku, gdy zaprezentowaliśmy obecną, zintegrowaną wersję serwisu. W tej chwili można dowiedzieć się tutaj praktycznie wszystkiego o najstarszej szkole w Polsce.

W lutym 2001 ani ja ani Piotrek, siedząc na pierwszym piętrze i przekonując prof. Iwańskiego, nie sądziliśmy, że uda się nam zrobić coś tak chętnie odwiedzanego przez internautów. W najśmielszych marzeniach nie spodziewaliśmy się, że Małachowianka On-line może mieć ponad 30.000 odsłon miesięcznie - tak jak jest teraz. Ciekawe, czy w 2005 roku, gdy strony Małachowianki będą obchodziły 10-lecie swojego istnienia, Małachowianka On-line będzie jeszcze istniała? Mam nadzieję, że tak:)

listopad, 2002
Michał Laskowski

(Jest to pierwsza spisana historia stron internetowych Małachowianki - historia ma tylko 7 lat więc nie ma tego wiele;) Pisząc powyższy tekst opierałem się głównie na swojej (jakże zawodnej) pamięci, więc jeśli coś się nie zgadza, proszę o kontakt. Do chwili opublikowania tutaj jakichkolwiek zmian, powyższa historia jest jedyną prawdziwą i oficjalną:)

 

Jak do tej pory strony internetowe Małachowianki dostały kilka nagród - w zasadzie całe dwie ale przecież zawsze warto się pochwalić:)

maj 2008
Wygrana w konkursie "Szkoła miesiąca"

maj 2002
III miejsce w konkursie Mazowsze 2002 w Internecie - konkursie Wojewody Mazowieckiego

luty 1999
Najlepsza szkolna strona internetowa wg. Tygodnika Komputer Świat

Zobacz jak wyglądało w praktyce...
Strona w latach 1995 - 1999
Strona w latach 1999 - 2001
Strona w latach 2001 - 2002
Strona w latach 2001 - 2002 II
Strona w latach 2002 - 2008
Strona w latach 2008 - 2010

[powrót do głównej]