Historia Minstrela
Mieszany chór Minstrel powstał w październiku 1992 roku. Jego założycielem jest Sławomir Gałczyński. Pan Sławek ukończył studia w Bydgoszczy i od 1 września 1992 r. jest nauczycielem w Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Stanisława Małachowskiego. Pan Gałczyński zaczynając pracę w szkole chciał założyć zespół muzyczny jednak z przyczyn dość błahych nie mógł tego uczynić, gdyż w szkole nie było jakiegokolwiek sprzętu muzycznego. To właśnie zadecydowało o powstaniu zespołu w którym nie będą potrzebne instrumenty muzyczne. Powstał Chór. Na początek trzeba było znaleźć chórzystów. Pan Gałczyński, jako nauczyciel muzyki, rozpoczął przesłuchania w klasach, w których uczył. Po wybraniu kilkunastu osób rozpoczął z nimi pracę. Na początku uczyli się tylko piosenek harcerskich, obozowych lub innych ogólnie znanych. Było to konieczne gdyż musieli się nauczyć posługiwać swoim głosem. Pierwszy skład osobowy chóru Minstrel liczył dokładnie 30 osób, 20 dziewcząt i 10 chłopców. Nauczyciel ucząc utworu, większość czasu poświęcał tylko z jednemu głosowi, a trzy pozostałe głosy musiały czekać. To przyczyniło się do zaproszenia do współpracy pana Bogdana Marciniaka. Koleje losy sprawiły, że następnie z chórem współpracował pan Adam Matyszewski, a dziś pani Eliza Łochowska. Od czasu do czasu chórowi akompanianiuje Jarosław Domagała. Chór współpracuje także z Płocką Orkiestrą Symfoniczną.
Co roku skład chóru w mniejszym lub w większym stopniu się zmienia. Czwartoklasiści przygotowują się do matur, więc rzadko są na próbach, a ich miejsce zajmują pierwszoklasiści. I tak już prawie od 12 lat.
Chór jest zapraszany na różnego rodzaju imprezy, oraz sam organizuje koncerty. Rocznie jest ich koło 36. Minstrel śpiewa około 7 koncertów rocznie w składzie kameralnym, najczęściej uzależnione jest to od wielkości sali koncertowej. Najwięcej koncertów w roku przypada na przełom grudnia i stycznia. Są to koncerty kolędowe, w tym także z Płocką Orkiestrą Symfoniczną i innymi zespołami.
Co roku organizowane są także obozy szkoleniowe. Mają na celu poprawę sprawności wokalnej zespołu i opracowanie nowego repertuaru. W tym celu na obozach codziennie mają miejsce próby, czasami nawet dwie dziennie. Rozpoczynają się one ćwiczeniami dykcyjnymi i emisyjnymi, następnie są zajęcia w sekcjach głosowych, gdzie młodzież poznaje nowy repertuar. Na kolejnych próbach następuje łączenie wielogłosu i nadanie utworowi artystycznego wyrazu. Zaletą tych wyjazdów jest fakt, że odbywają się one podczas wakacji więc uczniowie nie są obciążeni nauką i mogą bardziej skupić się na śpiewaniu.
W kilkunastoletniej działalności Minstrela miały miejsce obozy szkoleniowe:
1994 rok - od 25 czerwca do 8 lipca w Krynicy Górskiej;
1995 rok - od 30 czerwca do 13 lipca w Kudowie Zdroju;
1996 rok - od 1 lipca do 14 lipca w Krynicy Górskiej;
1997 rok - od 30 czerwca do 13 lipca w Zatwarnicy;
1998 rok - od 11 czerwca do 14 czerwca w Suwałkach;
1999 rok - od 9 czerwca do 18 czerwca w Grecji;
2000 rok - od 3 lipca do 15 lipca Grecja, Cypr;
2001 rok - od 10 lipca do 23 lipca w Czechach;
2002 rok - od 11 sierpnia do 24 sierpnia w Hiszpanii;
2003 rok - od lipca do lipca w Chorwacji;
2004 rok - od 19 lipca do 2 sierpnia na Krymie;
2005 rok - od 4 lipca do 17 lipca w Czechach;
2006 rok - od 14 lipca do 27 lipca w Serbii;
2007 rok - od 30 czerwca do 13 lipca w Czechach;
2008 rok - od 3 lipca do 14 lipca we Włoszech;
2009 rok - od 28 czerwca do 10 lipca w Czechach.
Długotrwała praca przyniosła także namacalne dowody, że chór nie pozostaje w miejscu, tylko cały czas się rozwija. W 1997r. w Ogólnopolskim Konkursie Chórów Szkolnych w Bydgoszczy Minstrel zajął III miejsce, w tym samym roku na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Darmstadt chór zajął także III miejsce. Praca zaowocowała także nagraniem płyty na 10-lecie istnienia chóru. Na płycie znajdują się 24 utwory, zarówno nowe jak i stare pieśni, te znane i nieco mniej. Płyta powstała przy udziale Jarosława Domagały oraz Płockiej Orkiestry Symfonicznej.