Logo

 



Wizytówka:

Liceum Ogólnokształcące
im. Marsz. St. Małachowskiego
w Płocku

ul. Małachowskiego 1
09-400 Płock

Dyrektor Liceum
mgr Katarzyna Góralska

tel. 24 366-66-00
tel. 24 366-36-00
fax 24 366-36-01




Forum Banner


      


Sponsorzy

Rekrutacja
, czyli wszystko co powinieneś wiedzieć jeśli chcesz się tutaj znaleźć!

O szkole
- Małachowianka to najstarsza szkoła w Polsce. Istnieje nieprzerwanie od 1180 roku.

Chór "Minstrel"
powstał w Małachowiance w 1992 roku. Jest to chór mieszany.

Siatkówka, koszykówka, lekkoatletyka,
czyli po prostu sport w Małachowiance.

Małachowiacy w internecie
, czyli linki do stron uczniów i absolwentów.



Okolice Płocka

Mazowsze wśród obfitości tajemnic, w skarbcu zagadek i bogactw, pośród piasków niezmiernych, wodnych rozlewisk i kwitnących forsycji, gdzieś na rozległej, nagiej, melancholijnej równinie kryje stary, wiekowy gród z długą historią, niepowtarzalnymi zabytkami, znakomitym położeniem na wysokiej, piaszczystej skarpie. W tak urokliwym miejscu położony jest Płock - obok Warszawy najważniejsze miasto mazowieckie.

W XII w. Płock wraz z okolicą ustępował wielkością tylko Wrocławiowi i Krakowowi. Były tu liczne skupiska osad, grodów, rozwijało się budownictwo romańskie. Zainteresowanie pierwszych Piastów Mazowszem i włączeniem tego regionu do państwa polan nie było przypadkowe. Obszar położony nad Wisłą, Bugiem, Narwią, Wkra i Drwęcą oraz Pilicą i Bzurą, poprzecinany ważnymi szlakami komunikacyjnymi (bursztynowy, niewolniczy, nadburzański i nadwiślański) zawsze miał ogromne znaczenie polityczne i gospodarcze.

Panorama krajoznawczo-turystyczna okolic Płocka - grodu Książąt Mazowieckich - to niewątpliwie jedna z miłych niespodzianek na polskich nizinach. Zarówno Mazowsze, jak i okolice Płocka stanowią ziemię o ogromnej atrakcyjności historycznej, turystycznej i krajoznawczej, która w miarę upływu czasy wciąż się rozwija, wciąż wzrasta jej atrakcyjność, którą doceniają również wybitni smakosze przygód i turystyki. Ogromną zaletę obszaru stanowi fakt, że jest to wciąż teren dziewiczo czysty i nieskalany wszechobecną cywilizacją, teren wciąż czekający na odkrycie, gdzie za każdym niemal zakrętem drogi odkrywamy coś godnego zainteresowania.

Brudzeński Park Krajobrazowy został utworzony na zachód od Płocka, gdzie rzeka Skrwa Prawa płynie głęboko wcięta doliną, zaś przy ujściu Wisły tworzy kręte, malownicze jezioro na kształt fiordu. W urozmaiconych, mieszanych lasach znajdziemy tam przebogatą roślinność zielną, wzbogaconą kobiercami wczesnowiosennych kwiatów. Swą niepowtarzalnością i pięknem zachwyca przede wszystkim projektowany rezerwat Jary Brudzeńskie, którego celem jest ochrona krajobrazu przełomu Skrwy, starych drzewostanów dębowych i skupisk roślinności zielnej.

Nieocenione piękno natury wzbogaca atrakcyjna architektura, którą z pewnością warto zobaczyć: w Brwilnie Górnym znajdziemy drewniany, niewielki, jednonawowy kościół późnoromański z XIII wieku, w Siecieniu gotycko-renesansowy, jednonawowy kościół z 1611 roku z charakterystyczną wieżą i barokowym wnętrzem, w Srebrnej pałac, który obecnie jest własnością Polskiego Koncernu Naftowego.

Brzeg południowy to Pojezierze Gostynińskie, w części będące w granicach Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Pojezierze to związane jest z zanikaniem lodowcowego jęzora ostatniego zlodowacenia. Rynnowe jeziora wraz z towarzyszącymi im malowniczymi formami geomorfologicznymi: wydmami, ozami, kemami, tworzy niepowtarzalne pejzaże.

W parku i jego otulinie znajduje się, aż 16 rezerwatów przyrody, stare, zabytkowe drzewa, sama fauna i flora zaś imponuje ilością i różnorodnością gatunków. We wsi Grabina rosną 3 ogromne dęby uznane za pomnik przyrody, pod którymi, według podania, odpoczywał Jan III Sobieski. Stąd nazwano je "Dębami Sobieskiego".

Znajdują się również w parku i jego otulinie wsie letniskowe i hoteliki otwarte zawsze dla turystów, nad niektórymi jeziorami znajdziemy też plaże i kąpieliska.

Niezwykle interesujące są okolice Łącka. Łąck leży w Kotlinie Płockiej nad rynnowym Jeziorem Łąckim Dużym. Lasy są tam przepiękne, jezioro urodziwe, dogodne warunki turystyczne - wszystko to przyciąga mieszkańców Płocka.

Godny uwagi jest też pałac w stylu neorenesansowej willi włoskiej, wzniesiony w 1873 za zasługi w tłumieniu powstania styczniowego roku dla Roberta Fuhrmana, łowczego cara Aleksandra II, dyrektora Wydziału Przychodów i Skarbu Królestwa Polskiego. Budynek zdobi wieloboczna wieżyczka z licznymi ryzalitami. Pałac otacza park z XIX wieku z okazami starodrzewu i kaplicą pałacową nad lustrem jeziora. Przed 1939 rokiem była to rezydencja marszałka Polski Edwarda Rydza Śmigłego, stacjonował tu również generał Władysław Anders. Pałac i okolice wykorzystane były jako plenery podczas kręcenia filmu "Szatan z siódmej klasy" według powieści Kornela Makuszyńskiego, nagrania jednego z odcinków "Stawki większej niż życie", jak również scen ze wspaniałej ekranizacji "Ogniem i mieczem".

Dziś zabudowania należą do Państwowego Stada Ogierów - największej atrakcji Łącka, jednej z najbardziej znanych stadnin w kraju i na świecie. Warto zobaczyć tu małe muzeum-wozownię, obejrzeć stajnie z lat dwudziestych XX wieku, krytą ujeżdżalnię, hiperdrom. Stadnina zaprasza również na wczasy w siodle, przejażdżki konne, powozami oraz zimowe kuligi. Regularnie odbywają się tu również aukcje koni.

Na terenie parku krajobrazowego leży również wiele innych pięknych miejscowości. I tak dla szukających ciszy i spokoju idealnym będzie Zaździerz położony nad Jeziorem Ciechomickim. Typowo turystyczną miejscowością jest, położona nad Jeziorem Zdworskim, największym w kompleksie jezior gostynińskich, Koszelówka, gdzie istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego, wypoczynku w pobliskich ośrodkach, na polach biwakowych czy zwiedzenia galerii "Koszelówka". Tuż obok znajduje się Zdwórz, który przyciąga pięknem rozległych, sosnowych lasów, atrakcyjnością jeziora, dość wysokimi wzgórzami piaszczystymi pochodzenia polodowcowego oraz dogodnym połączeniem komunikacyjnym.

Nie możemy zapomnieć również o tak lubianej przez mieszkańców Płocka Soczewce z Jeziorem Soczewka, spełniającej funkcje letniskowe, o Nowym Duninowie z zespołem pałacowo-parkowym, należącym do baronów Ike czy Miałkówku z zachowanym tam naturalnym krajobrazem przyjeziornym, z bagnami i lasami, charakterystycznym podszyciem (okazy jałowca, czeremchy, łozy czy rosiczki okrągłolistnej) oraz wielu innych urokliwych miejscach, których nie sposób tu wymienić.

Zaproszenie do Płocka i okolic jest stałe, ważne przez cały rok. Warto z niego skorzystać, bo Ziemia Płocka, bogata w cenne zabytki, od wieków urzekająca pięknem warta jest obejrzenia, godna pokochania. Warto więc choć raz, śladem artystów, poetów, muzyków, zobaczyć tę ziemię by przekonać się dlaczego jest ona dla wielu "od innych droższa"...

[powrót do głównej]