Logo

 



Wizytówka:

Liceum Ogólnokształcące
im. Marsz. St. Małachowskiego
w Płocku

ul. Małachowskiego 1
09-400 Płock

Dyrektor Liceum
mgr Katarzyna Góralska

tel. 24 366-66-00
tel. 24 366-36-00
fax 24 366-36-01




Forum Banner


      


Sponsorzy

Rekrutacja
, czyli wszystko co powinieneś wiedzieć jeśli chcesz się tutaj znaleźć!

O szkole
- Małachowianka to najstarsza szkoła w Polsce. Istnieje nieprzerwanie od 1180 roku.

Chór "Minstrel"
powstał w Małachowiance w 1992 roku. Jest to chór mieszany.

Siatkówka, koszykówka, lekkoatletyka,
czyli po prostu sport w Małachowiance.

Małachowiacy w internecie
, czyli linki do stron uczniów i absolwentów.



Napisali o nas

Strony internetowe Małachowianki były tematem kilku publikacji prasowych. Tutaj możecie sobie przeczytać, co o nas pisali inni.

Internetowe zwycięstwo Małachowianki
Tygodnik Płocki, Nr 13, 30 marca 1999

Płock zwyciężył!
Komputer ŚWIAT, Nr 10/99, 05.05. - 18.05.

Szkoła www internecie - Bombowe liceum
Tygodnik Płock, Nr 17, 23 kwietnia 2002

www.malachowianka.plock.org.pl
Gazeta Wyborcza Mazowsze, 7 maja 2002

Internetowe zwycięstwo Małachowianki

Michał Laskowski, Piotr Cieślik, Katarzyna Wasińska, Mariola Kacprzak, Piotr Bębenista - uczniowie trzeciej klasy L.O. im. Marsz. St. Małachowskiego, zostali zwycięzcami w konkursie zorganizowanym przez Axel Springer, wydawcę czasopisma "Komputer Świat", na przygotowanie strony internetowej prezentującej szkołę. Praca powstała pod kierunkiem Bogdana Iwańskiego.

Sposób jej wykonania, czyli grafika i teksty pozostawały do wyboru. Autorzy mogli wykazać się inwencją twórczą. Musieli zadbać tylko o to, by całość miała ciekawy układ graficzny, zawierała najistotniejsze, najciekawsze informacje - Jedynym warunkiem było ograniczenie objętościowe. Całość musiała pomieścić się na jednej dyskietce - powiedział wicedyrektor Bogdan Iwański.

Chętnych do udziału w konkursie nie brakowało. Uczniowie w zespołach przygotowali osiem prac. Spośród nich wybrano dwie, które wysłano do Axel Springer. Jedna z nich została nagrodzona.

Zdaniem Bogdana Iwańskiego, strona jest ciekawa, ponieważ w przystępny, rzetelny sposób informacje dotyczące historii szkoły, jej kadry i uczniów - Zamieszczone także dane informujące o zasadach naboru do szkoły, profilach nauki. Nie zabrakło humoru szkolnego. Pojawiają się głównie dowcipne wypowiedzi i przejęzyczenia nauczycieli - powiedział Bogdan Iwański. - Całość dopełnia przyzwoita grafika. Zamieszczone są też krótkie informacje o Płocku.

Nagrodą jest dziesięć tysięcy złotych, które zostaną przeznaczone na zakup dowolnie wybranego przez laureata sprzętu komputerowego do pracowni komputerowej.

rad
Źródło: Tygodnik Płocki, Nr 13, 30 marca 1999

Płock zwyciężył!

Nasz konkurs na najlepszą szkolną stronę internetową został rozstrzygnięty.

Po raz kolejny zabawa była przednia a rezultaty - imponujące. Ogłoszony przez Komputer Świat konkurs na internetową wizytówkę szkoły ponadpodstawowej wzbudził zainteresowanie wielu zespołów młodych programistów. Otrzymaliśmy wielki wybór efektownych i dobrze pomyślanych projektów. W większości były to całe witryny (strona główna zawierała odnośniki do stron następnych, te do dalszych i tak dalej). Serdecznie dziękujemy i gratulujemy wszystkim autorom prac i ich nauczycielom.

Każda z nadesłanych przez szkoły prac została oceniona przez jury - redaktorów Komputer Świata. Po burzliwej dyskusji z grona pięciu finalistów (LO im. Marsz. St. Małachowskiego w Płocku, XXII LO we Wrocławiu, II LO im. Królowej Jadwigi w Siedlcach, II LO im dra Władysława Pniewskiego w Gdańsku, XII LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Łodzi) wybraliśmy projekt LO w Płocku (Liceum Ogólnokształcące im. Marsz. Stanisława Małachowskiego, ul. Małachowskiego 1, Płock, opiekun pracowni: Bogdan Iwański) Ten zespół nadesłał bardzo ładną, wielowarstwową, bogatą merytorycznie bezbłędnie działającą witrynę.

Szkoła otrzymała od nas nagrodę: sprzęt komputerowy o wartości 10.000 zł netto, oczywiście przeznaczony do szkolnej pracowni.

Źródło: Komputer ŚWIAT, Nr 10/99, 05.05. - 18.05.

Szkoła www internecie - Bombowe liceum

http://malachwianka.plock.org.pl, czyli internetowa strona Małachowianki po prostu nas zaskoczyła. Którego dnia byśmy tam nie zajrzeli, zawsze znajdujemy coś nowego, czasami nawet wybuchowego.

- Nie wiem, czy to nie staje się już małachowską tradycją, ale dzisiaj uczniowie znów usłyszeli 3 dzwonki oznaczające zagrożenie życia lub zdrowia ludzkiego. Okazało się jak zwykle, że był to głupi żart, a jedyne zagrożenie zdrowia jakie odnotowano, to ewentualne przeziębienie uczniów, którzy wałęsali się po mieście bez kurtek - przeczytaliśmy w aktualnościach z 9 kwietnia. Warto podkreślić, że właściwie każdego dnia pojawiają się tu jakieś newsy, a porównując tutejsze aktualizacje ze stronami innych liceów, okazuje się, że jest to jak na razie jedyna szkoła, w której ciągle się coś dzieje. I nie są to tylko fałszywe bombowe alarmy, ale też otwarcie wystawy prac plastycznych uczennicy liceum Małgorzaty Żuchewicz, wygrana Małachowianki w jednym z meczy Licealiady w Borowiczkach, zapowiedzi konkursów, akcji i koncertów np. Melanżu 2002 itd.. A są to tylko relacje z trzech dni!

Dzięki tak sprawnie działającemu serwisowi, Małachowiacy są o wszystkim, co się dzieje w szkole, jak również w Płocku bardzo dobrze poinformowani i to od razu od pierwszej strony, która dzięki niewielkiej ilości grafiki i braku zdjęć, szybko się ładuje i nie naraża na zbędne koszty, lub stratę czasu, przeciętnego internauty uczęszczającego do szkoły średniej.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby w chwili wolnego czasu, albo przy darmowym dostępie do sieci przekonać się jak bogate i barwne życie wiodą uczniowie szkoły. Fotoreportaży tu raczej nie brakuje. Zachwyciła nas szczególnie relacja z Dnia Kobiet. Małachowianki są po prostu czarujące. Wystarczy też wejść głębiej, by prócz standardowych rzeczy na szkolnej stronie, takich jak plan lekcji, wywiad z ciałem pedagogicznym, czy dokonania Małachowiaków w śpiewie, sporcie i nauce, (tu szczególne gratulacje dla Anny Krawczyńskiej z IV b za średnią na półrocze 5,44), poszukać też znajomych na klasowych zdjęciach, albo zagłębić się w alfabecie Małachowianki. Np. pod hasłem "m jak muzeum" czytamy: "Zapewne wszyscy z Was byli kiedyś w jakimś muzeum. Jeśli nie, to współczuję i namawiam do zmiany stanu rzeczy. Taką okazję będziecie mieli, gdy dostaniecie się do Małachowianki. Ponad 800 lat historii szkoły patrzy tam na Was z fotografii i obrazów. Eksponaty mogłyby, gdyby umiały, (a ponieważ nie umieją, to tego nie zrobią) opowiedzieć wiele niezwykle ciekawych historii z życia szkoły. Są one milczącymi świadkami odwiecznych (jakże niepotrzebnych) konfliktów na linii uczniowie - nauczyciele. Dopiero tam można w pełni poczuć jak stara jest Małachowianka. Osobnym tematem są wrażenia zapachowe, jakie dostarcza pobyt w muzeum. Jednakowoż idzie się do tego przyzwyczaić."

Niestety niedługo muzeum może zniknąć z alfabetu. Jak donoszą na stronie Małachowiacy zostało ono w ostatnim tygodniu zamknięte. Oczywiście będą walczyć o to, by nadal funkcjonowało. A jeśli mowa już o historii to godna uwagi jest też na stronie rozrastająca się baza danych absolwentów Małachowianki, która ułatwia podtrzymywanie i wskrzeszanie dawnych szkolnych znajomości. Dalej w S(h)opie, czyli szkolnej opinii publicznej znaleźliśmy ciekawą propozycję "Zmotoryzowana część szkoły prosi o pomieszczenie dla naszych jednośladowych rumaków. To chyba nie problem... W końcu stara szatnia nie musi być tylko magazynem powietrza..."

Na koniec sprawdziliśmy sądy. Czy wiecie, że Małachowiacy najchętniej chcieliby, aby w ich szkole zagrał Kult, niekoniecznie zaś Farben Lehre. Małachowiacy zdecydowanie opowiadają się za tym, by odbywał się w ich szkole przegląd amatorskich zespołów "Młodzi niezależni". I słusznie inni mają, dlaczego wy nie?

Choć nie jesteśmy Małchowiakami, dość przyjemnie nam się chodziło po ich stronach. Prawie od podszewki poznaliśmy ich życie. Gdybyśmy byli gimnazjalistami zaczęlibyśmy się zastanawiać, czy nie kontynuować tu nauki. Nie mieliśmy problemów z dotarciem do potrzebnych informacji. Nie odnotowaliśmy problemów natury technicznej. Podstawowe informacje o szkole, kierunkach historii są umieszczone na oddzielnej również dopracowanej w szczegółach stronie (także w wersji niemieckiej i angielskiej) Stronę tworzą. Design - Michał Laskowski. Webmasterzy - Piotr Bębenista, Piotr Cieślik, Michał Laskowski. Redaktorzy: Maja Beca IIe, Ania Marcinkiewicz IIIe, Paulina Niedzielak IIIe, Monika Ulicka IIId, Ewelina Zaręba IIId, Krzysztof Piątek IIIi, Kuba Sadowski IIf i Tomek Rudzki IId.

BeeS

Ocena strony:
Estetyka: 4-
Aktualizacja: 6
Szybkość ładowania: 5
Przejrzystość: 4-
Informacje: 6

Źródło: Tygodnik Płock, Nr 17, 23 kwietnia 2002 www.malachowianka.plock.org.pl

Przyszła kolej na prezentację strony internetowej Małachowianki. Teksty są redagowane dowcipnie i jest tu mnóstwo zawsze aktualnych informacji.

Dużo pożytku maja z nich gimnazjaliści: dowiedzą się o planowanych dla nich profilach klas pierwszych, zasadach i harmonogramie rekrutacji. Mogą ściągnąć formularz przyjęcia do szkoły i uświadomić sobie, ile dni dzieli ich od stania się małachowiakiem. Z myślą o gimnazjalistach stworzono alfabet Małachowiaka, a w nim sporo o muzeum, bufecie i że z woźną lepiej nie zadzierać. Kandydaci do Małachowianki mogą też zadawać pytania, na które odpowie dyrektor. No i do tego jest oczywiście garść danych o przebogatej historii szkoły i chórze Minstrel. Są też zdjęcia. Uczniowie mogą sobie zajrzeć w plan lekcji i dowiedzieć się ile dni pozostało do wakacji. Maturzyści znajdą to na przykład terminy mszy świętych w farze i wejdą na strony wyższych uczelni. A do tego, co bardzo miłe, na stronach Małachowianki zawsze pojawiają się teksty dotyczące tego ogólniaka, a publikowane w naszej "Gazecie"

Twórcami stron są absolwenci szkoły: Michał Laskowski, Piotr Bębenista i Piotr Cieślik. Ale mają już godnych następców z drugich i trzecich klas.

IM
Źródło: Gazeta Wyborcza Mazowsze, 7 maja 2002

[powrót do głównej]