Logo

 Wizytówka:

Liceum Ogólnokształcące
im. Marsz. St. Małachowskiego
w Płocku

ul. Małachowskiego 1
09-400 Płock

Dyrektor Liceum
mgr Katarzyna Góralska

tel. 24 366-66-00
tel. 24 366-36-00
fax 24 366-36-01
Forum Banner


      


Sponsorzy

Rekrutacja
, czyli wszystko co powinieneś wiedzieć jeśli chcesz się tutaj znaleźć!

O szkole
- Małachowianka to najstarsza szkoła w Polsce. Istnieje nieprzerwanie od 1180 roku.

Chór "Minstrel"
powstał w Małachowiance w 1992 roku. Jest to chór mieszany.

Siatkówka, koszykówka, lekkoatletyka,
czyli po prostu sport w Małachowiance.

Małachowiacy w internecie
, czyli linki do stron uczniów i absolwentów.Dać czy nie dać?

Cześć! Mamy dla Was propozycję nie do odrzucenia! Nie chodzi o to, żeby wszyscy zaraz rzucili się do oddawania szpiku bądź krwi, ale może by tak... przeczytać co My, uczniowie tacy sami jak Wy, drodzy czytelnicy, mamy do powiedzenia w tej słusznej sprawie i może by tak ją... przemyśleć, przedyskutować, podjąć słuszną decyzję a zarazem uratować komuś życie. Wystarczy piętnaście minut a kolejna osoba może wyjść z tej strasznej choroby, jaką jest białaczka, z głową do góry, z uśmiechem, powiedzieć ` jestem zdrowy`. Życie tej osoby może diametralnie się odmienić! Wystarczy chcieć! Wystarczy po prostu zgłosić się do bazy krwiodawstwa, a resztą zajmą się specjaliści w tej dziedzinie. Nie trzeba wiele. To nas przecież nic nie kosztuje, a może zmienić tak wiele. Jednak... jest jedno małe 'ale'. Podjęcie tak poważnej decyzji wymaga przecież myślenia. Dlatego Kochani, wytężcie swoje szare komórki i przemyślcie jedną z Waszych pierwszych, 'prawie' dorosłych decyzji. Kto wie... Może będzie jak w hinduskiej tradycji i karma (oczywiście ta pozytywna) do Was wróci ? Właśnie tego życzymy Wam, a wszystkim chorym na białaczkę bardzo szybkiego powrotu do zdrowia i żeby reszta życia była dla nich już tylko miłymi chwilami!

Jak zostać dawcą szpiku?

Należy zgłosić się do RCKiK, wypełnić deklarację, podając imię, nazwisko i dokładny adres.W RCKiK pobierana jest próbka krwi na wstępne badanie.Wypełnienie deklaracjipobranie próbki krwi nie oznacza, że wkrótce nastąpi pobranie szpiku, gdyż jest bardzo małe prawdopodobieństwo odnalezienia dawcy w pełni zgodnego z biorcą.

Kiedy zostaje się dawcą szpiku?

Jeśli dane antygenowe dawcy są zgodne z biorcą (osobą, dla której poszukiwany jest dawca szpiku), dawca otrzymuje zaproszenie na powtórne przeprowadzenie badań. Jeśli zgodność antygenowa między dawcą a chorym zostanie w pełni potwierdzona, stan zdrowia dawcy nie budzi zastrzeżeń, a dawca zgadza się na pobranie szpiku, wówczas ośrodek przeszczepiający szpik podejmuje decyzję o przeprowadzeniu przeszczepu. Przed pobraniem szpiku należy przejść szczegółowe badania lekarskie. Od tej chwili chory przygotowany jest do zabiegu przeszczepienia. Wycofanie się dawcy w tym momencie może zagrażać życiu chorego. Szpik pobiera się z talerza biodrowego na sali operacyjnej pod znieczuleniem ogólnym. Po oddaniu szpiku wymagana jest jednodniowa hospitalizacja. Szpik regeneruje się bardzo szybko.

Dodatkowe informacje na temat przeszczepiania szpiku i rejestrów dawców szpiku można znaleźć na stronach:
www.poltransplant.org.pl
www.leukemia.pl
www.fundacjauj.pl
www.ihit.bip.cc
www.krwinka.org

Stokrotka

[Powrót do spisu treści]

[powrót do głównej]